ПРОФІЛАКТИКА ПРОЛЕЖНІВ

Ще одна з проблем у догляді за лежачими пацієнтами – це пролежні, які утворюються в місцях, що піддаються тиску (потилиця, лопатки, лікті, крижі, сідниці, гомілки і навіть п’яти). Появі пролежнів сприяють складки на постільній білизні та одязі, волога білизна (саме тому так важливо своєчасно замінювати). На жаль, у літніх людей пролежні утворюються набагато швидше, ніж у молодих, а вони заживають, навіть при гарному лікуванні, дуже довго. Це той самий випадок, коли не допустити легше, ніж потім лікувати.

Допоможе запобігти появі пролежнів спеціальний матрац, який складається з комірок, наповнених повітрям. Однак варто це пристосування недешево, дозволити собі придбати його може не кожен.

Існують спеціальні матраци, наповнені піною, водою або повітрям, які запобігають постійний тиск на один і той же ділянку тіла, але, на жаль, це задоволення дороге, і часто недоступне. Ось тому родичів та медичного персоналу доводиться прикладати чимало зусиль, у тому числі фізичних, щоб не допустити у літнього пацієнта появи пролежнів.

Хворому потрібно як можна частіше допомагати змінювати положення в ліжку, підкладати під крижі, сідниці, ноги валики і надувні круги. Робити це потрібно практично постійно, не рідше одного разу на 2 години, особливо, якщо хворий постійно знаходиться в лежачому положенні і навіть не може сидіти з опорою на подушки.

Шкіра повинна бути сухою, волога (особливо, якщо це сеча або піт) – чудове середовище для розмноження патогенних мікроорганізмів і фактор, що сприяє порушенню цілісності шкірного покриву. Саме тому при необхідності треба використовувати присипки (підійдуть навіть дитячі з тальком або цинком), а для сухої шкіри – зволожуючі креми.

Також рекомендується легкий масаж ділянок тіла, що піддаються здавлення, але ні в якому разі не можна сильно м’яти, тиснути і щипати шкіру.

Якщо ви помітили на тілі хворого червоні, не проходять після усунення тиску плями, то треба бити на сполох. Це, швидше за все, пролежні, які потрібно лікувати вже на стадії появи, щоб не допустити поглиблення процесу. Шкіру в цих місцях потрібно «провітрювати», обтирати теплою водою, акуратно витирати м’якою тканиною, протирати камфорним спиртом, наносити гель або мазь Солкосерил або Актовегін, присипку або мазь Ксероформ. Якщо процес пішов глибше, потрібно більш серйозне і дороге лікування, тому пролежні краще не допускати і не запускати.